החיים שלנו מורכבים מלא מעט החלטות שצריך לקבל. ניתן לומר שבכל רגע נתון ישנה החלטה שצריך לקבל.

לחלקנו זה תהליך אינטואיטיבי הנשען על ניסיון, ידע ויכולת ולחלקנו זהו תהליך מורכב.

בהינתן כי שאלנו את השאלה הנכונה אזי ברמה הפשוטה והתיאורטית קבלת החלטה מורכבת משלושה דברים בסיסיים –מידע, חלופות, החלטה.

אך בפועל זה הרבה יותר מורכב מכך.

קחו למשל את הגבר שהולך לסופר וצריך לקנות מרכך כביסה, גם אם ברשימת הקניות רשום איזה מרכך כביסה צריך לרכוש סביר להניח שהוא יצלם את המדף וישלח את זה לבת זוגתו כדי שתצביע על המרכך הנכון. נשים שהולכות לקנות נעליים, יצלמו את כל החנות, ישלחו לחברות ולאחיות כדי שיסייעו להן בבחירה, בחירת מסעדה לארוחת ערב תלווה בסקירת כל הביקורות באתרי האינטרנט, בקשת המלצה מחברים בפייסבוק ובקבוצות הוואטסאפ וגם אחרי כל זה עדיין יהיו התלבטויות.

אז למה בעצם אנחנו מתלבטים?

התשובה היא פשוטה – לכל החלטה מתלווה אחריות. גדולה או קטנה ככל שתהיה ההחלטה היא דורשת מאיתנו לקחת אחריות על השלכותיה.

עצם הרעיון שצריך לקחת אחריות על משהו גורם לרבים מאיתנו להסס ולחפש גורם נוסף שייקח אחריות ביחד איתנו…

ולכן הנוסחה המוצלחת לקבלת החלטות היא מידת היכולת שלנו לקחת אחריות בשילוב עם היכולת שלנו להתמודד עם התוצאות.

במרבית המקרים, כשמדובר בהחלטות יומיומיות פשוטות התוצאות שלהן לא יהיו הרות אסון. מקסימום הילד יאכל מעדן תות במקום מעדן בננה ובמקרה הקיצוני המעדן ייזרק לפח, האישה תחליף את הנעליים שקנתה כי אחת החברות שלה אמרה לה שהיא ראתה בחנות נעל יפה יותר… לא כך הדבר עם מרכך הכביסה 😉 .

ככל שאנחנו מתייעצים יותר בקבלת החלטה כך אנחנו מעבירים את האחריות על תוצאות ההחלטה למישהו אחר וזאת כדי שיהיה מישהו שיחלוק איתנו בתוצאות או מישהו אחר "להאשים".

אתם לפני נסיעה לחו"ל ומתלבטים איזה רכב לשכור: לאילו המלצות תייחסו יותר חשיבות? האם להמלצות באתרים השונים או להמלצות של חברים הקרובים? בעוד שברשתות החברתיות תחשפו לעשרות ואף למאות אלפי ביקורות/המלצות בסופו של דבר סביר להניח שתקשיבו לחברים הקרובים.

דוגמא נוספת הנפוצה ברשתות החברתיות היא חיפוש בעל מקצוע. למרות שתקבלו עשרות המלצות על בעל מקצוע מסוים בסופו של דבר תתקשרו לבעל המקצוע שהומלץ ע"י האדם הקרוב ביותר אליכם בשרשרת התגובות.

למה זה קורה? כי קשה יותר "להאשים" מישהו שאנחנו לא מכירים על כך שההחלטה שלנו לא הייתה טובה. במרבית המקרים ההסתכלות שלנו על תוצאות ההחלטה תהיה מהצד השלילי ולא מהצד החיובי וזאת מכיוון שרובנו שונאי סיכון ולא נעים לומר אך לא הרבה מאיתנו בוחנים את הדברים דרך חצי הכוס המלאה.

צריך לזכור דבר חשוב, כשמישהו אחר נותן לכם המלצה הוא נותן זאת על פי העדפותיו האישיות שלו ולא בהכרח על פי העדפה שלכם והאינטרס שלכם.

אם תבחנו זאת לאורך זמן תגלו שההמלצות מאנשים שאתם לא מכירים יכלו להיות טובות יותר עבורכם . אל תהיו חשדניים כלפי כל המלצה , פתיחות היא חלק חשוב בשיפור תהליך קבלת ההחלטות שלכם.

איך לשפר את תהליך קבלת ההחלטות שלנו? פשוט – תקבלו החלטות והרבה, תיקחו אחריות ותהיו מוכנים לשאת בתוצאות. ככל שתעשו זאת יותר כך תשפרו את המיומנות שלכם להתמודד עם החלטות גדולות ומורכבות. מעבר לכך, ככל שתשפרו את מיומנותכם בקבלת החלטות כך תטיבו להתייעץ עם אחרים ולקבל בסופו של דבר את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם.

בעלי תפקידים רבים מתהדרים במונח "מנהיג". קבלת החלטות היא תכונה מהותית וחשובה בתפקידו של המנהיג. איך תדעו שאדם כזה או אחר הוא בעל יכולות מנהיגותיות? תשאלו את שלושת שאלות הקסם:

האם הוא מקבל החלטות?

האם הוא לוקח אחריות על ההחלטה?

האם הוא משלם את המחיר לטוב או לרע על ההחלטה?

זוהי דרך טובה לבחון את ביצועיהם של פוליטיקאים ומנהלים בארגונים.

מי מכם שהוא בעל עסק ומבין איך התהליך עובד יכול בקלות רבה להשפיע על לקוחות פוטנציאליים לרכוש את המוצר שלו ולא של המתחרה.

 

תחליטו נכון, עבורכם!